Razmatrajući selidbu u novu zemlju, prirodno je željeti znati kakav je stav te zemlje prema ljudskim i građanskim pravima, kao i pravima određenih demografskih skupina, poput LGBT+ zajednice i žena. Sve su to ključni elementi za osjećaj sigurnosti i podrške u novoj zemlji. Ako idemo korak dalje i saznamo kako funkcioniše glasanje i izbori, uskoro ćemo imati dobru predstavu o sistemu vjerovanja koji podržava naš novi dom.
Stavovi prema ženama u Austriji
Od dolaska nove austrijske vlade 2017. godine, među građanima su se počele javljati zabrinutosti u vezi prava žena. Vlada je 2019. godine odobrila novi radni dan od 12 sati, što predstavlja izazove za samohrane roditelje i radne porodice u gradovima gdje vrtići obično zatvaraju svoja vrata u 16:00 sati. S obzirom na to da većina žena u Austriji zarađuje manje od muškaraca, mnoge žene moraju donijeti odluku o prelasku na nepuno radno vrijeme.
Žene na rukovodećim pozicijama u Austriji
Prema Saveznoj kancelariji Republike Austrije, žene ostaju nedovoljno zastupljene kako na rukovodećim pozicijama, tako i u političkim odlučivačkim organima u Austriji. Ovo je nesrazmjerno u odnosu na njihov udjel u populaciji. Zakon o ravnopravnosti žena i muškaraca u nadzornim odborima (GFMA-G) stupio je na snagu 2017. godine kako bi povećao prisustvo žena na rukovodećim pozicijama. Od 2018. godine, javno trgovane kompanije i one s više od 1.000 zaposlenih moraju imati najmanje 30% žena i 30% muškaraca u svojim nadzornim odborima.
Brojevi i usluge u hitnim situacijama u Austriji
Sloboda od nasilja za žene u Austriji
Austrijski parlament je prvobitno usvojio Zakon o zaštiti od nasilja 1997. godine. Ovaj zakon pruža dodatnu zaštitu preživjelim žrtvama seksualnog nasilja. Austrija također aktivno sudjeluje u Konvenciji Vijeća Evrope o sprečavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Zanimljivo je da je ovo prvi pravno obavezujući sistem koji obavezuje države na djelovanje protiv rodno-specifičnog nasilja u porodici.
Porodični i razvodni zakoni u Austriji
Prema zakonu, i muškarac i žena moraju imati najmanje 18 godina kako bi se mogli vjenčati u Austriji. Međutim, ako osoba od 16 godina želi da se uda, to može učiniti uz saglasnost oba roditelja. Potencijalni bračni partner takođe mora imati najmanje 18 godina.
Besplatno saznajte najnovije informacije o Austriji
Da bi se podnio zahtjev za razvod u Austriji, par mora biti u braku najmanje šest mjeseci. Supružnik može podnijeti zahtjev za razvod zbog razloga kao što su nemoralno ponašanje, preljuba, nasilje ili mentalna bolest. Osim toga, ako se par razdvoji najmanje tri godine, bilo koji supružnik može podnijeti zahtjev za razvod. Inače, moraju zajednički podnijeti zahtjev.
Ekonomska prava žena u Austriji
Prava zaposlenja
Prema podacima sa portala Trading Economics iz 2019. godine, stopa žena starijih od 15 godina koje su zaposlene iznosi 56%. Austrija takođe ima jednu od najvećih razlika u plaćama između polova u EU (19,9% u odnosu na prosječnu bruto satnicu). Takođe, udio žena koje rade nepuno radno vrijeme u Austriji (47,9%) također je jedan od najviših u EU.
Žene u prosjeku rade 65 sati sedmično, što je dva sata više od muškaraca. Međutim, 25 sati njihovog rada sedmično je neplaćeno, u usporedbi sa samo 16 sati za muškarce. Prema podacima UN Women, Austrija i dalje sprovodi svoj Nacionalni plan za ravnopravnost spolova na tržištu rada. Ovo uključuje povećanje transparentnosti plaća i proširenje vrtića.