Porezne klase u Austriji: Što morate znati o različitim vrstama poreza


Porezne klase u Austriji
Porezne klase u Austriji

U Austriji je porezni sistem poprilično raznolik, no ne brinite, pružit ćemo vam pregled kako biste bolje razumjeli kako funkcioniše. Zbog povijesti, austrijski porezni zakon vrlo je sličan njemačkom. Kao i Njemačka, Austrija koristi višestruki sistem oporezivanja s različitim vrstama poreza koje se prikupljaju na federalnoj, državnoj i lokalnoj razini.

Vjerovatno se pitate, kakve sve vrste poreza postoje u Austriji? Prema Austrijskom ministarstvu financija, najvažniji porezi u Austriji uključuju:

  1. Porez na dohodak
  2. Porez na plaću
  3. Porez na dodanu vrijednost (PDV)
  4. Porez na dobit od nekretnina
  5. Porez na kapitalnu dobit
  6. Porez na dobit pravnih osoba

Naravno, postoji i mnogo drugih specifičnih vrsta poreza, kao što su porez na alkohol, pivo, duhan i pjenušac, porez na vozila i takse za zračni prijevoz, digitalni porez, porez na električnu energiju, prirodni plin, mineralno ulje i ugljen, porez na prijenos nekretnina i porez na imovinu, komunalna naknada, porez na registraciju automobila, te porez na osiguranje.

Direktni i indirektni porezi

Porezi se mogu klasificirati kao direktni ili indirektni, a ovo je važna razlika koja se odnosi na to ko je dužan platiti porez i ko ga zapravo plaća.

Direktni porezi su oni koje osoba ili organizacija koja duguje porez plaća izravno nadležnom poreznom tijelu. Zato se nazivaju i “oporezivanje izvora”. Na primjer, poslodavci i samostalni radnici moraju plaćati komunalnu naknadu svojoj općini. To se temelji na bruto plaći zaposlenika, po stopi od 3%.

Porez na plaću je još jedan izravni porez koji se oduzima od vaše plaće ili honorara. Isto vrijedi i za porez na kapitalnu dobit u Austriji: ako ostvarite prihod trgujući vrijednosnim papirima, porez na taj prihod plaćate izravno.

Besplatno saznajte najnovije informacije o Austriji

S druge strane, kod indirektnih poreza, osoba koja plaća porez nije osoba koja ga duguje. Drugim riječima, ti se porezi prenose na krajnjeg korisnika. Najpoznatiji primjer indirektnog poreza je vjerovatno porez na dodanu vrijednost, poznat kao PDV. Firme plaćaju PDV poreznom uredu, ali prije nego što to učine, povećavaju neto cijenu svojih proizvoda ili usluga za 20% (ili smanjenu stopu od 10% ili 13%) – što znači da ga na kraju plaća osoba koja obavi kupnju.

Kako se primjenjuju porezi na mene?

Ako posjedujete automobil, plaćat ćete porez na vozila. No, ako imate bicikl, ovaj porez neće biti vaša briga. Ako izbjegavate letenje, prestanete kupovati pivo i vino, ne pušite duhan i odlučite se ne posjedovati vlastiti dom, možete izbjeći povezane poreze.

No, neki se porezi jednostavno ne mogu izbjeći. To su porezi poput PDV-a, poreza na osiguranje, poreza na električnu energiju i – ovisno o vašem dobavljaču – poreza na prirodni plin ili mineralno ulje. Općenito, ove pristojbe uključene su u cijenu, pa ih automatski plaćate, bez obzira na svoju financijsku situaciju.

Nasuprot tome, porez na dohodak temelji se na vašim ličnim okolnostima. U Austriji postoje različite porezne stope za različite prihode. Ako je vaša godišnja plaća u 2022. godini bila manja od 11.000 eura, uopće nećete plaćati porez na dohodak. Ova granica će se povećati u 2023. na 11.693 eura. Za godišnji prihod do 18.000 eura, plaćat ćete stopu poreza na dohodak od 20% u Austriji – 700 eura više nego u Njemačkoj. Ovo će se također povećati na 19.234 eura za 2023. godinu.

Najviše porezne stope na dohodak primjenjuju se na one s najvećim prihodima: 55% za osobe s prihodom većim od 1 milion eura godišnje. Detaljan pregled svih poreznih razreda u Austriji možete pronaći na službenoj web stranici Austrijskog ministarstva financija.

Ko plaća porez na dohodak?

Usput, vaša plaća nije jedina stvar koja se smatra prihodom. Porez na dohodak plaćaju i penzioneri na primljene penzije. (Ovo nas podsjeća: dobra je ideja početi štedjeti za penziju ako već niste!) Učenici, nezaposlene osobe i studenti obično ne plaćaju porez na dohodak jer ne zarađuju svoj novac. Jedini izuzetak je ako imate honorarni posao uz studiranje i premašite godišnji iznos oslobođen poreza.

Važno je napomenuti da odgovornost za plaćanje poreza na dohodak ne ovisi o tome jeste li zaposleni ili samozaposleni. Razlika je u tome što zaposlenici imaju porez na dohodak automatski oduzet i plaćen od strane svog poslodavca poreznoj upravi svaki mjesec, dok ga samozaposleni plaćaju sami kao dio svoje godišnje porezne prijave.

Često postavljena pitanja

  1. Koje su najvažnije vrste poreza u Austriji?
    • Najvažniji porezi u Austriji su porez na dohodak, porez na plaću, PDV, porez na dobit od nekretnina, porez na kapitalnu dobit i porez na dobit pravnih osoba.
  2. Kako se razlikuju direktni i indirektni porezi?
    • Direktni porezi plaćaju se izravno od strane osobe ili organizacije koja duguje porez, dok indirektni porezi prelaze na krajnjeg korisnika.
  3. Ko plaća porez na dohodak u Austriji?
    • Porez na dohodak plaćaju zaposleni, samozaposleni i penzioneri na primljene penzije.

Čitaj Više