Boravak u EU sa Bosanskim Pasošem


Boravak u EU sa Bosanskim Pasošem
Boravak u EU sa Bosanskim Pasošem
Glaskupaca.ba
Uporedi cijene na Glaskupaca.ba
Pronađi najjeftiniji market, uštedi svaki dan.
Tvoj vodič za pametnu kupovinu!
Saznaj više

U ovom članku ćemo se fokusirati na putne isprave za članove porodice koji nisu državljani države članice EU-a i koji putuju u EU. Kao građanin EU-a imate pravo putovati sa svojom užom porodicom(supružnik, djeca, uzdržavani roditelji ili uzdržavani djed i nana koji nisu građani EU-a) u zemlju EU-a čiji niste državljanin. Ukoliko ste se preselili u drugu zemlju EU-a, oni vam se mogu pridružiti. Ovi se propisi primjenjuju i na vašeg registriranog partnera koji nije građanin EU-a ako se u zemlji u koju putujete registrirano partnerstvo smatra istovjetnim bračnoj zajednici.

Članovi šire porodice koji nisu građani EU-a, kao što su braća i sestre, bratići i sestrične, stričevi i strine, ujaci i ujne, tetci i tetke, te vaš registrirani partner koji nije građanin EU-a (u zemljama u kojima se registrirano partnerstvo ne smatra istovjetnim bračnoj zajednici) mogu pod određenim uvjetima imati pravo na to da im se olakša ulazak u zemlju ako putuju s vama ili vam se pridružuju u drugoj zemlji EU-a. Zemlje EU-a ne moraju priznati to pravo, ali su dužne barem razmotriti zahtjev.

Praznici u Njemačkoj 2023: Svi Datumi

Kako bi vaši članovi porodice koji nisu državljani EU-a mogli putovati s vama, moraju sa sobom u svakom trenutku imati valjan pasoš, a ovisno o zemlji iz koje dolaze, možda će morati pokazati i ulaznu vizu na granici. Državljani određenih zemalja ne trebaju vizu za posjetu EU-u koji traje najviše tri mjeseca. Popis zemalja čiji državljani moraju imati vizu za putovanje u Irsku donekle se razlikuje od ostalih zemalja EU-a. Stoga, na vrijeme se obratite konzulatu ili veleposlanstvu zemlje u koju putujete i saznajte koje će dokumente članovi vaše porodice koji nisu državljani EU-a morati pokazati na granici.

Informišite se o pravima boravka članova vaše porodice koji nisu državljani EU-a ako se s vama sele u drugu zemlju EU-a. Ovaj korak je jako bitan kako bi se izbjegli problemi prilikom boravka u drugoj zemlji EU-a.

Trebaju li članovi vaše porodice koji nisu državljani EU-a vizu?

Član vaše porodice koji nije državljan EU-a može pomoću upitnika koji se nalazi na službenim stranicama EU-a provjeriti treba li im ulazna viza za zemlju u koju putuju. Ukoliko im je potrebna ulazna viza, trebaju je prethodno zatražiti od konzulata ili veleposlanstva zemlje u koju žele putovati. Ukoliko putuju s vama ili će vam se pridružiti u drugoj zemlji EU-a, njihov se zahtjev obrađuje brzo i besplatno. Zemlje schengenskog područja trebale bi izdati vizu u roku od 15 dana, osim u rijetkim slučajevima, u kojima bi nadležna tijela trebala obrazložiti svoju odluku. Sve ostale zemlje (Bugarska, Cipar, Irska, Rumunjska) trebale bi izdati vizu što je prije moguće.

Član vaše porodice koji nije državljan EU-a trebao bi u zahtjevu za vizu jasno istaknuti da se prijavljuje za ulaznu vizu kao član porodice mobilnog građanina EU-a kako mu se ne bi izdala pogrešna vrsta vize i naplatila pristojba.

Zahtjev za vizu – popratni dokumenti

Član vaše porodice koji nije državljan EU-a zahtjevu za vizu mora priložiti sljedeće dokumente:

  • Valjan pasoš kao dokaz identiteta i nacionalnosti
  • Dokument kojim dokazuje porodične veze s građaninom EU-a (npr. vjenčani list, rodni list itd.) te uzdržavani odnos (ako je potrebno)
  • Dokaz da dotični građanin EU-a već živi u zemlji domaćinu (ako mu se član porodice pridružuje)
  • Izjavu da će putovati u paru (ako je član porodice u pratnji građanina EU-a).

Ovaj je popis potpun: od člana vaše porodice koji nije državljan EU-a ne mogu se tražiti drugi dokumenti koje treba priložiti zahtjevu.

(Vize izdane u zemlji koja pripada schengenskom području vrijede za sve zemlje u tom području.)

Glaskupaca.ba
Uporedi cijene na Glaskupaca.ba
Pronađi najjeftiniji market, uštedi svaki dan.
Tvoj vodič za pametnu kupovinu!
Saznaj više

Dolazak na granicu bez ulazne vize

Preporučljivo je da se vaši članovi porodice koji nisu državljani EU-a informišu i imaju sve potrebne dokumente prije putovanja. Međutim, ako na granicu dođu s pasošem, ali bez ulazne vize, granične službe trebale bi im dati priliku da na drugi način dokažu da su članovi porodice mobilnog građanina EU-a. To mogu učiniti davanjem na uvid dokaza o svom identitetu i porodičnim vezama s građaninom EU-a (na primjer vjenčani ili rodni list) te dokaza da se pridružuju građaninu EU-a ili su u njegovoj pratnji (na primjer, dokaz da građanin EU-a već živi u zemlji u kojoj se traži ulazak). Ako to uspiju dokazati, ulazna viza trebala bi im se izdati na licu mjesta.

Ako vaši članovi porodice imaju poteškoća s dobivanjem vize, možete se obratiti službi za pomoć koja je dostupna na službenim stranicama EU-a.

Odbijanje ulaska

U iznimno rijetkim slučajevima zemlja EU-a može odbiti ulazak vama ili članovima vaše porodice zbog “javnog poretka, javne sigurnosti ili javnog zdravlja”. U tom slučaju, nadležna tijela moraju dokazati da vi ili članovi vaše porodice predstavljate “stvarnu, trenutačnu i dostatno ozbiljnu prijetnju”.

Odluku u kojoj se navode svi razlozi odbijanja ulaska te upute kako i do kada se na nju možete žaliti imate pravo dobiti u pisanom obliku.

Zaključak: Boravak u EU sa Bosanskim Pasošem

Putovanje s članovima porodice koji nisu državljani EU-a može biti složeno i zahtijeva dobru pripremu. Važno je provjeriti trebaju li oni vizu za zemlju u koju putujete i pravila koja se primjenjuju na granici. Potrebno je prikupiti sve potrebne dokumente i priložiti ih uz zahtjev za vizu. Ako na granicu dođu bez ulazne vize, važno je da imaju dokaze o rodbinskim vezama i pridruživanju građaninu EU-a. U iznimno rijetkim slučajevima, zemlja EU-a može odbiti ulazak zbog javnog poretka, sigurnosti ili zdravlja, no u tom slučaju imate pravo na žalbu. Važno je provjeriti pravila i propise prije putovanja kako biste se izbjegli nepotrebne neugodnosti.

Čitaj Više